Dana 2. i 3. svibnja 2026. dvadesetak mladih iz naših župa sudjelovalo je na 13. Susretu hrvatske katoličke mladeži koji se održao u Požegi. Put do Požege trajao je dugo. U autobusu smo proveli cijelo poslijepodne i večer 1. svibnja, a s nama su putovale i časne sestre i kandidatkinje franjevke od Bezgrešnog začeća iz Dubrovnika koje su animirale mlade tijekom boravka u autobusu. Kasno navečer 1. svibnja stigli smo u slavonsko selo Trnovac, gdje su nas dočekali mjesni župnik vlč. Robert Mokri i domaćini kuća u kojima smo bili smješteni. U subotu 2. svibnja ujutro krenuli smo u Požegu, gdje su se ulice i trgovi već malo-pomalo bili popunjavali mladima iz cijele Hrvatske, ali i šire. Nakon zajedničkog objeda i bogatoga kulturno-umjetničkoga programa na Trgu sv. Terezije ispred katedrale, u kojoj su bile izložene moći sv. Ivana Pavla II. i sv. Karla Acutisa te mogućnost za ispovijed, oko 15 sati uslijedio je glazbeno-molitveni program na Trgu Presvetog Trojstva. Biti zajedno s 12 tisuća vršnjaka okupljenih u Kristu zaista je bilo posebno. U 17 sati tu se služila i svečana sveta misa koju je predvodio požeški biskup mons. Ivo Martinović. Prije mise pročitana je poruka pape Lava XIV. koji je hrvatskoj mladeži poručio da budu svjedoci radosti i mira. Biskup Martinović u propovijedi je naglasio kako je potrebno da ostanemo povezani s Kristom unatoč svim iskušenjima, što je prekrasno oslikano u prispodobi čija je glavna misao bila i geslo ovoga susreta: „Ja sam trs, vi loze“. Nakon svete mise vratili smo se u Trnovac k svojim domaćinima. U nedjelju 3. svibnja u 9.30 ujutro sudjelovali smo na svečanoj svetoj misi u župnoj crkvi sv. Mihaela Arkanđela u mjestu Stražeman, na obroncima gore Papuk odakle se pruža izniman pogled na bajkovitu Zlatnu dolinu. Uz mlade iz župe Ston i Mali Ston, na misnom slavlju sudjelovali su i mladi iz drugih krajeva koji su također bili smješteni u župi Stražeman: iz Šibenika, iz Svete Nedelje i s otoka Brača, ali i tri djevojke iz Göteborga u Švedskoj. Misno slavlje predvodio je mons. Ranko Vidović, hvarski biskup. Naše hodočašće u predivnu Slavoniju zaključili smo zajedničkim objedom na livadi pokraj crkve uz tamburaše. U ranim popodnevnim satima uputili smo se prema Stonu kamo smo stigli u noćnim satima.
Matija Lučić


